Amphenol Industrial PT08CP-18-30S(351)
PT08CP-18-30S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CP-18-30S(351)
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CP-18-30S(351).pdf
Availability of PT08CP-18-30S(351)
QUANTITY
PT08CP-18-30S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CP-18-30S(351)
Internal Part NumberEIS-PT08CP-18-30S(351)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CP-18-30S(351)
Related LinksPT08CP-18, PT08CP-18-30S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CP-18-30S(351) Details Description
Related parts for PT08CP-18-30S(351)
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 12V 10A datasheet.pdf
CABLE 4PS STR PLUG-R/A SCKT 1.5M datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MULTI-LAY HYBRID BALUNS 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf