Amphenol Industrial PT08CP-20-16S(351)
PT08CP-20-16S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CP-20-16S(351)
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CP-20-16S(351).pdf
Availability of PT08CP-20-16S(351)
QUANTITY
PT08CP-20-16S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CP-20-16S(351)
Internal Part NumberEIS-PT08CP-20-16S(351)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CP-20-16S(351)
Related LinksPT08CP-20, PT08CP-20-16S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CP-20-16S(351) Details Description
Related parts for PT08CP-20-16S(351)
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 0.049" 6POS SMT TIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 19POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
DIE SET 4 ASP-BB-522-1087 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.133 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-215AB datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SP4T 4GHZ 16QSOP datasheet.pdf