Amphenol Industrial PT08E-12-10P
PT08E-12-10P picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-12-10P
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-12-10P.pdf
Availability of PT08E-12-10P
QUANTITY
PT08E-12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-12-10P
Internal Part NumberEIS-PT08E-12-10P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-12-10P
Related LinksPT08E-, PT08E-12-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-12-10P Details Description
Related parts for PT08E-12-10P
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC CK505 VREG/RES 56SSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 1A SMD datasheet.pdf
CABLE CAT5E PLUG-RJ45 PLUG 1M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf