Amphenol Industrial PT08E-14-18S(476)
PT08E-14-18S(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-14-18S(476)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-14-18S(476).pdf
Availability of PT08E-14-18S(476)
QUANTITY
PT08E-14-18S(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-14-18S(476)
Internal Part NumberEIS-PT08E-14-18S(476)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C