Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-VSKU26/10
VS-VSKU26/10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-VSKU26/10
Brief Description
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK
Datasheet Download
VS-VSKU26/10.pdf
Availability of VS-VSKU26/10
QUANTITY
VS-VSKU26/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-VSKU26/10
Internal Part NumberEIS-VS-VSKU26/10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)27A
Current - On State (It (RMS)) (Max)60A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A, 420A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-VSKU26/10
Related LinksVS-VSK, VS-VSKU26/10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-VSKU26/10 Details Description
Related parts for VS-VSKU26/10
FIXED IND 700UH 2.25A 420 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE 1M datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 240W datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A .590 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
470UF 40V 12.5X25 105C RAD datasheet.pdf