Amphenol Industrial PT08E-16-23S(SR)
PT08E-16-23S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-16-23S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-16-23S(SR).pdf
Availability of PT08E-16-23S(SR)
QUANTITY
PT08E-16-23S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-16-23S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-16-23S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-16-23S(SR)
Related LinksPT08E-16, PT08E-16-23S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-16-23S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-16-23S(SR)
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT ACTUATOR 6POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SR BTS WW CS 12 ASY CH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf