Amphenol Industrial PT08E-16-23S(SR)
PT08E-16-23S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-16-23S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-16-23S(SR).pdf
Availability of PT08E-16-23S(SR)
QUANTITY
PT08E-16-23S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-16-23S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-16-23S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-16-23S(SR)
Related LinksPT08E-16, PT08E-16-23S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-16-23S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-16-23S(SR)
RES 20K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 410MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 6-CH 20-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf