Amphenol Industrial PT08E-18-11S(470)
PT08E-18-11S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-11S(470)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-18-11S(470).pdf
Availability of PT08E-18-11S(470)
QUANTITY
PT08E-18-11S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-11S(470)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-11S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-11S(470)
Related LinksPT08E-18, PT08E-18-11S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-11S(470) Details Description
Related parts for PT08E-18-11S(470)
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 30A 37 MOHM CHASS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC BC6ROM AUTO SDIO/UART 40-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X48" A CRS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FPA/C 9070-250 1.0M datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W SMBG datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 HIGHER I2T 8A datasheet.pdf