Amphenol Industrial PT08E-18-28S(SR)
PT08E-18-28S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-28S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 28POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-18-28S(SR).pdf
Availability of PT08E-18-28S(SR)
QUANTITY
PT08E-18-28S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-28S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-28S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-28S(SR)
Related LinksPT08E-18, PT08E-18-28S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-28S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-18-28S(SR)
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 100V S2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
FREEDOM EVAL BOARD MPC17511 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf
26500 15C 15#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf