Amphenol Industrial PT08E-20-16P
PT08E-20-16P picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-20-16P.pdf
Availability of PT08E-20-16P
QUANTITY
PT08E-20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-20-16P
Internal Part NumberEIS-PT08E-20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-20-16P
Related LinksPT08E-, PT08E-20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-20-16P Details Description
Related parts for PT08E-20-16P
TRANSFORMER 8W 60MA TUBE TYPE datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 20TSSOP datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X19.5 BLK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SPLICING HEAD datasheet.pdf
14 POS RTANG HDR ASSY W/GASKET datasheet.pdf