Amphenol Industrial PT08E-22-36S(SR)
PT08E-22-36S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-22-36S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 36POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-22-36S(SR).pdf
Availability of PT08E-22-36S(SR)
QUANTITY
PT08E-22-36S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-22-36S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-22-36S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-22-36S(SR)
Related LinksPT08E-22, PT08E-22-36S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-22-36S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-22-36S(SR)
CAP CER 680PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CAT5 0.5M datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf