Amphenol Industrial PT08P-12-10S(151)
PT08P-12-10S(151) picture photo
Mfg. Part Number
PT08P-12-10S(151)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08P-12-10S(151).pdf
Availability of PT08P-12-10S(151)
QUANTITY
PT08P-12-10S(151) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08P-12-10S(151)
Internal Part NumberEIS-PT08P-12-10S(151)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08P-12-10S(151)
Related LinksPT08P-12, PT08P-12-10S(151) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08P-12-10S(151) Details Description
Related parts for PT08P-12-10S(151)
CONN CABLE CLAMP SZ 20 SILVER datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A ENCASED datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
05+05 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 560MA 51 MOHM SMD datasheet.pdf
MEMORY SD CARD S-45 16GB MLC datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf