Amphenol Industrial PT08P-18-30S
PT08P-18-30S picture photo
Mfg. Part Number
PT08P-18-30S
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08P-18-30S.pdf
Availability of PT08P-18-30S
QUANTITY
PT08P-18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08P-18-30S
Internal Part NumberEIS-PT08P-18-30S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C