Amphenol Industrial PT08SE-16-26S(152)
PT08SE-16-26S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-26S(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-16-26S(152).pdf
Availability of PT08SE-16-26S(152)
QUANTITY
PT08SE-16-26S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-26S(152)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-26S(152)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-26S(152)
Related LinksPT08SE-16, PT08SE-16-26S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-26S(152) Details Description
Related parts for PT08SE-16-26S(152)
IC REG CTRLR FLYBK ISO VM 16QSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 9P BLACK datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf