Amphenol Industrial PT08SE-20-16S(SR)LC
PT08SE-20-16S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-20-16S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT08SE-20-16S(SR)LC.pdf
Availability of PT08SE-20-16S(SR)LC
QUANTITY
PT08SE-20-16S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-20-16S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT08SE-20-16S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-20-16S(SR)LC
Related LinksPT08SE-20, PT08SE-20-16S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-20-16S(SR)LC Details Description
Related parts for PT08SE-20-16S(SR)LC
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.0K OHM 5% RAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1600V 330A TO118C datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT 1.5MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
TK FOR 4809 K8305A datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 1000' datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PLL 40QFN datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 630VDC datasheet.pdf