Amphenol Industrial PT08SE-20-39P
PT08SE-20-39P picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-20-39P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08SE-20-39P.pdf
Availability of PT08SE-20-39P
QUANTITY
PT08SE-20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-20-39P
Internal Part NumberEIS-PT08SE-20-39P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-20-39P
Related LinksPT08SE, PT08SE-20-39P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-20-39P Details Description
Related parts for PT08SE-20-39P
CONN HEADER SH 8POS SIDE 1MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4.8GBPS 655FCBGA datasheet.pdf
HEADER 3POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100 F 6" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf