Amphenol Industrial PT08SE-20-41P(SR)LC
PT08SE-20-41P(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-20-41P(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT08SE-20-41P(SR)LC.pdf
Availability of PT08SE-20-41P(SR)LC
QUANTITY
PT08SE-20-41P(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-20-41P(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT08SE-20-41P(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-20-41P(SR)LC
Related LinksPT08SE-20, PT08SE-20-41P(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-20-41P(SR)LC Details Description
Related parts for PT08SE-20-41P(SR)LC
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 290MA 680 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 10% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf