Amphenol Industrial PT08SE-22-55S(SR)
PT08SE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-22-55S(SR).pdf
Availability of PT08SE-22-55S(SR)
QUANTITY
PT08SE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-22-55S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-22-55S(SR)
Related LinksPT08SE-2, PT08SE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-22-55S(SR)
MARKER PLATE STEEL 2HL 3.5"X1.7" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf