Amphenol Industrial PT09A-24-61S
PT09A-24-61S picture photo
Mfg. Part Number
PT09A-24-61S
Brief Description
CONN RCPT 61POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
PT09A-24-61S.pdf
Availability of PT09A-24-61S
QUANTITY
PT09A-24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT09A-24-61S
Internal Part NumberEIS-PT09A-24-61S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT09A-24-61S
Related LinksPT09A-, PT09A-24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT09A-24-61S Details Description
Related parts for PT09A-24-61S
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC 9BIT BUS-INTFC D 3ST 24-SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
1.0 WTB R/A HDR SMT WHT MATT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf