Amphenol Industrial PT09C-20-16S
PT09C-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
PT09C-20-16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
PT09C-20-16S.pdf
Availability of PT09C-20-16S
QUANTITY
PT09C-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT09C-20-16S
Internal Part NumberEIS-PT09C-20-16S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT09C-20-16S
Related LinksPT09C-, PT09C-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT09C-20-16S Details Description
Related parts for PT09C-20-16S
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 13.8NH 180MA 1.75 OHM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 6DFN datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GL SN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf