Honeywell Sensing and Productivity Solutions 2450RC-79660100
2450RC-79660100 picture photo
Mfg. Part Number
2450RC-79660100
Manufacturer
Product Category
Temperature Regulators
Brief Description
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT
Datasheet Download
2450RC-79660100.pdf
Availability of 2450RC-79660100
QUANTITY
2450RC-79660100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2450RC-79660100
Internal Part NumberEIS-2450RC-79660100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Regulators (Mechanical)
Series2450RC
Circuit-
Switching Temperature-
Reset Temperature-
Current Rating - AC10A (240V), 15A (120V)
Current Rating - DC-
Tolerance-
Switching Cycles100K
Termination StyleSolder Lugs
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2450RC-79660100
2450RC-79660100 Details Description
Related parts for 2450RC-79660100
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT N-CH 600V 7A IPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf