API Delevan PT10R-820
PT10R-820 picture photo
Mfg. Part Number
PT10R-820
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 9.3A 10 MOHM TH
Datasheet Download
PT10R-820.pdf
Availability of PT10R-820
QUANTITY
PT10R-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT10R-820
Internal Part NumberEIS-PT10R-820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±15%
Current Rating9.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.820" Dia x 0.037" W (20.83mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT10R-820
Related LinksPT10, PT10R-820 Datasheet, API Delevan Distributor
PT10R-820 Details Description
Related parts for PT10R-820
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 400W D 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SHIELD RCPT Z-PACK datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS .050" SMD datasheet.pdf