API Delevan PT250R-1500-VM
PT250R-1500-VM picture photo
Mfg. Part Number
PT250R-1500-VM
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 250UH 6.1A 80 MOHM TH
Datasheet Download
PT250R-1500-VM.pdf
Availability of PT250R-1500-VM
QUANTITY
PT250R-1500-VM Order Process
Ship out your order
Specifications of PT250R-1500-VM
Internal Part NumberEIS-PT250R-1500-VM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance250µH
Tolerance±15%
Current Rating6.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.500" L x 0.800" W (38.10mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max)1.630" (41.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT250R-1500-VM
Related LinksPT250R-, PT250R-1500-VM Datasheet, API Delevan Distributor
PT250R-1500-VM Details Description
Related parts for PT250R-1500-VM
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 237 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 500MA 125V datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.875" X .25" datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 500W datasheet.pdf