API Delevan PT25R-1000
PT25R-1000 picture photo
Mfg. Part Number
PT25R-1000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 25UH 10.4A 14 MOHM TH
Datasheet Download
PT25R-1000.pdf
Availability of PT25R-1000
QUANTITY
PT25R-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT25R-1000
Internal Part NumberEIS-PT25R-1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPTR
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - Core-
Inductance25µH
Tolerance±15%
Current Rating10.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.000" Dia x 0.400" W (25.40mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT25R-1000
Related LinksPT25R, PT25R-1000 Datasheet, API Delevan Distributor
PT25R-1000 Details Description
Related parts for PT25R-1000
RES 22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER LP 16-LGA datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" TIN datasheet.pdf
SW ROLL SPDT 15A SILVER QC 125V datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 220W 12A 55HU-2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO213AB datasheet.pdf