API Delevan PT400-1750
PT400-1750 picture photo
Mfg. Part Number
PT400-1750
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 400UH 6A 110 MOHM TH
Datasheet Download
PT400-1750.pdf
Availability of PT400-1750
QUANTITY
PT400-1750 Order Process
Ship out your order
Specifications of PT400-1750
Internal Part NumberEIS-PT400-1750
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance400µH
Tolerance±15%
Current Rating6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.750" Dia x 0.780" W (44.45mm x 19.81mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT400-1750
Related LinksPT400, PT400-1750 Datasheet, API Delevan Distributor
PT400-1750 Details Description
Related parts for PT400-1750
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6455 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
1G-BIT NAND FLASH 1.8V X 16BIT datasheet.pdf