Texas Instruments PT78ST106V
PT78ST106V picture photo
Mfg. Part Number
PT78ST106V
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
REGULATOR 6.00V VERTICAL
Datasheet Download
PT78ST106V.pdf
Availability of PT78ST106V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PT78ST106V Order Process
Ship out your order
Specifications of PT78ST106V
Internal Part NumberEIS-PT78ST106V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPT78ST100
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)38V
Voltage - Output 16V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.90" L x 0.31" W x 0.94" H (22.9mm x 7.9mm x 23.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT78ST106V
Related LinksPT78S, PT78ST106V Datasheet, Texas Instruments Distributor
PT78ST106V Details Description
Related parts for PT78ST106V
SCR PHASE CONT 150V 25A TO-48 datasheet.pdf
IC PS MONITOR 3.08V RESET 8-DIP datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 6.3" datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.10A 6SMD GW datasheet.pdf
IC PHASE MULTIPLIER 9DFN datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 78POS datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.5 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC AMP LNA 13.5-26GHZ DIE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 50W datasheet.pdf