Bourns Inc. PTA3043-2010CIB104
PTA3043-2010CIB104 picture photo
Mfg. Part Number
PTA3043-2010CIB104
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .2W 30MM
Datasheet Download
PTA3043-2010CIB104.pdf
Availability of PTA3043-2010CIB104
QUANTITY
PTA3043-2010CIB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA3043-2010CIB104
Internal Part NumberEIS-PTA3043-2010CIB104
PackagingTray
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA3043-2010CIB104
Related LinksPTA3043-2, PTA3043-2010CIB104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA3043-2010CIB104 Details Description
Related parts for PTA3043-2010CIB104
JUMPER-H1506TR/A3049G/H1504TR 6" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 208 I/O 304RQFP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONN PIN IDC 24POS W/ FLANGE datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf