Bourns Inc. PTA3043-2015CPB502
PTA3043-2015CPB502 picture photo
Mfg. Part Number
PTA3043-2015CPB502
Brief Description
POT SLIDE 5K OHM .2W 30MM
Datasheet Download
PTA3043-2015CPB502.pdf
Availability of PTA3043-2015CPB502
QUANTITY
PTA3043-2015CPB502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA3043-2015CPB502
Internal Part NumberEIS-PTA3043-2015CPB502
PackagingTray
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 30mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA3043-2015CPB502
Related LinksPTA3043-2, PTA3043-2015CPB502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA3043-2015CPB502 Details Description
Related parts for PTA3043-2015CPB502
MOSFET N-CH 530V 4A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG PURPLE datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TOOL HEAD ASSY FOR 19279-0001 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
WIRELESS DEVICE SERVER 2 PORT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E GREEN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A datasheet.pdf