Vishay/Dale RNR55H5112BSRE6
RNR55H5112BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5112BSRE6
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5112BSRE6.pdf
Availability of RNR55H5112BSRE6
QUANTITY
RNR55H5112BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5112BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H5112BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5112BSRE6
Related LinksRNR55H5, RNR55H5112BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5112BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H5112BSRE6
CONN RCPT 125POS RTANG GOLD 2MM datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DECODER DYNAMIC REED SOLOMON XP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
NULL MODEM CABLE SNAP HOODS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf