Bourns Inc. PTA4543-2010DPB102
PTA4543-2010DPB102 picture photo
Mfg. Part Number
PTA4543-2010DPB102
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .25W 45MM
Datasheet Download
PTA4543-2010DPB102.pdf
Availability of PTA4543-2010DPB102
QUANTITY
PTA4543-2010DPB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA4543-2010DPB102
Internal Part NumberEIS-PTA4543-2010DPB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTA Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTA
PackagingTray
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA4543-2010DPB102
Related LinksPTA4543-2, PTA4543-2010DPB102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA4543-2010DPB102 Details Description
Related parts for PTA4543-2010DPB102
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS FIBER HEAT RES 300DEG C datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf