Vishay/Dale RNC55J2612DRBSL
RNC55J2612DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2612DRBSL
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2612DRBSL.pdf
Availability of RNC55J2612DRBSL
QUANTITY
RNC55J2612DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2612DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2612DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2612DRBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2612DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2612DRBSL Details Description
Related parts for RNC55J2612DRBSL
MOSFET 2N-CH 20V 3A SSOT-6 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 2SKT STR PCB datasheet.pdf
IC SRAM 8K X 8 WIDE 28-STSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf