Bourns Inc. PTA4553-2015CPA103
PTA4553-2015CPA103 picture photo
Mfg. Part Number
PTA4553-2015CPA103
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .125W 45MM
Datasheet Download
PTA4553-2015CPA103.pdf
Availability of PTA4553-2015CPA103
QUANTITY
PTA4553-2015CPA103 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA4553-2015CPA103
Internal Part NumberEIS-PTA4553-2015CPA103
PackagingTray
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA4553-2015CPA103
Related LinksPTA4553-2, PTA4553-2015CPA103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA4553-2015CPA103 Details Description
Related parts for PTA4553-2015CPA103
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64BGA datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf