Bourns Inc. PTA6043-2010CIB203
PTA6043-2010CIB203 picture photo
Mfg. Part Number
PTA6043-2010CIB203
Brief Description
POT SLIDE 20K OHM .25W 60MM
Datasheet Download
PTA6043-2010CIB203.pdf
Availability of PTA6043-2010CIB203
QUANTITY
PTA6043-2010CIB203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTA6043-2010CIB203
Internal Part NumberEIS-PTA6043-2010CIB203
PackagingTray
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTA6043-2010CIB203
Related LinksPTA6043-2, PTA6043-2010CIB203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTA6043-2010CIB203 Details Description
Related parts for PTA6043-2010CIB203
IC COMPARATOR MAGNITUDE 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
EPOXY APPLIED MNT datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
SENS 50PSI 5/8" 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
VRS M5K 5/8-18X5.0 MS CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H datasheet.pdf