Amphenol Industrial PTB-12-10PS(025)
PTB-12-10PS(025) picture photo
Mfg. Part Number
PTB-12-10PS(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 10P-10P F-M PNL MNT
Datasheet Download
PTB-12-10PS(025).pdf
Availability of PTB-12-10PS(025)
QUANTITY
PTB-12-10PS(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB-12-10PS(025)
Internal Part NumberEIS-PTB-12-10PS(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)12-10
Shell Size - Insert (Convert To)12-10
Number of Positions (Convert From)10
Number of Positions (Convert To)10
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Housing MaterialAluminum
Housing ColorBlack
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating7.5A
Voltage Rating600VAC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB-12-10PS(025)
Related LinksPTB-12-1, PTB-12-10PS(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTB-12-10PS(025) Details Description
Related parts for PTB-12-10PS(025)
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1024CPR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 18POS datasheet.pdf
RES 499 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 6POS datasheet.pdf
UPS 120/230VAC DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HD CABLE TIE 250LB. 28.54" datasheet.pdf