Amphenol Industrial PTB-20-25PS
PTB-20-25PS picture photo
Mfg. Part Number
PTB-20-25PS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
CONN ADAPTER 25P-25P F-M PNL MNT
Datasheet Download
PTB-20-25PS.pdf
Availability of PTB-20-25PS
QUANTITY
PTB-20-25PS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB-20-25PS
Internal Part NumberEIS-PTB-20-25PS
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)20-25
Shell Size - Insert (Convert To)20-25
Number of Positions (Convert From)25
Number of Positions (Convert To)25
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
Housing MaterialAluminum
Housing ColorOlive
Features-
Ingress Protection-
Shielding-
Current Rating7.5A
Voltage Rating600VAC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB-20-25PS
Related LinksPTB-2, PTB-20-25PS Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTB-20-25PS Details Description
Related parts for PTB-20-25PS
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 9V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK COND PREC VCO 48-LLP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V .2A USM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS 40QFN datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf