Bourns Inc. PTB6053-2010BPA203
PTB6053-2010BPA203 picture photo
Mfg. Part Number
PTB6053-2010BPA203
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 20K OHM .25W 60MM
Datasheet Download
PTB6053-2010BPA203.pdf
Availability of PTB6053-2010BPA203
QUANTITY
PTB6053-2010BPA203 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTB6053-2010BPA203
Internal Part NumberEIS-PTB6053-2010BPA203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTB Series Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTB
PackagingTray
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 60mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTB6053-2010BPA203
Related LinksPTB6053-2, PTB6053-2010BPA203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTB6053-2010BPA203 Details Description
Related parts for PTB6053-2010BPA203
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC LCD TIMING CONTROLLER 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 14 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
ELECTRICAL TAPE PVC GRAY 66' datasheet.pdf
10",INDOOR,+ETH,24V datasheet.pdf