Sullins Connector Solutions PTC10SAHN
PTC10SAHN picture photo
Mfg. Part Number
PTC10SAHN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PTC10SAHN.pdf
Availability of PTC10SAHN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC10SAHN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC10SAHN
Internal Part NumberEIS-PTC10SAHN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC10SAHN
Related LinksPTC1, PTC10SAHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC10SAHN Details Description
Related parts for PTC10SAHN
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M8 1.5MM AC2W-NO 5M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
2.5 MT REC ASSY 5P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 150X150X2MM datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
VARISTOR 940V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf