Sullins Connector Solutions PTC10SGAN
PTC10SGAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC10SGAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS
Datasheet Download
PTC10SGAN.pdf
Availability of PTC10SGAN
QUANTITY
PTC10SGAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC10SGAN
Internal Part NumberEIS-PTC10SGAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)