Sullins Connector Solutions PTC11SACN
PTC11SACN picture photo
Mfg. Part Number
PTC11SACN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS
Datasheet Download
PTC11SACN.pdf
Availability of PTC11SACN
QUANTITY
PTC11SACN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC11SACN
Internal Part NumberEIS-PTC11SACN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC11SACN
Related LinksPTC1, PTC11SACN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC11SACN Details Description
Related parts for PTC11SACN
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CCM PFC CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
PELTIER MOD CP10,127,06,L1,W4.5 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,GRN,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR 15PSI GAUGE FLOWTHROUGH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LM 5.08/90/17 BK datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf