Sullins Connector Solutions PTC12SAAN
PTC12SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC12SAAN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS
Datasheet Download
PTC12SAAN.pdf
Availability of PTC12SAAN
QUANTITY
PTC12SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC12SAAN
Internal Part NumberEIS-PTC12SAAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC12SAAN
Related LinksPTC1, PTC12SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC12SAAN Details Description
Related parts for PTC12SAAN
JUMPER-H1502TR/A3048Y/X 4" datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO LP TELEPHONE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf