Sullins Connector Solutions PTC13SBCN
PTC13SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PTC13SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS
Datasheet Download
PTC13SBCN.pdf
Availability of PTC13SBCN
QUANTITY
PTC13SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC13SBCN
Internal Part NumberEIS-PTC13SBCN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC13SBCN
Related LinksPTC1, PTC13SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC13SBCN Details Description
Related parts for PTC13SBCN
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 8.192MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW,YLW,GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf