Sullins Connector Solutions PTC14SFEN
PTC14SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC14SFEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS
Datasheet Download
PTC14SFEN.pdf
Availability of PTC14SFEN
QUANTITY
PTC14SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC14SFEN
Internal Part NumberEIS-PTC14SFEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC14SFEN
Related LinksPTC1, PTC14SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC14SFEN Details Description
Related parts for PTC14SFEN
IC REG SWITCHD CAP INV 8MSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
FILTER SAW 315MHZ QUARTZ SMD datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 80MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf