Sullins Connector Solutions PTC16SFEN
PTC16SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC16SFEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PTC16SFEN.pdf
Availability of PTC16SFEN
QUANTITY
PTC16SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC16SFEN
Internal Part NumberEIS-PTC16SFEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC16SFEN
Related LinksPTC1, PTC16SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC16SFEN Details Description
Related parts for PTC16SFEN
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 32LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV AC/DC 5W 5V 1A PCB datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.704MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf