Sullins Connector Solutions PTC17SADN
PTC17SADN picture photo
Mfg. Part Number
PTC17SADN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PTC17SADN.pdf
Availability of PTC17SADN
QUANTITY
PTC17SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC17SADN
Internal Part NumberEIS-PTC17SADN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC17SADN
Related LinksPTC1, PTC17SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC17SADN Details Description
Related parts for PTC17SADN
AC/DC CNVRTR 5V 2X12V -5V 125W datasheet.pdf
IC TXRX EIA/TIA-562 3.3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 110MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
BCZ 3.81/13/180LRZE SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 7C datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM NIK PLT BRAID datasheet.pdf
330UF 40V 16X33.5 105C RAD datasheet.pdf