Sullins Connector Solutions PTC17SAFN
PTC17SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC17SAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PTC17SAFN.pdf
Availability of PTC17SAFN
QUANTITY
PTC17SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC17SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC17SAFN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC17SAFN
Related LinksPTC1, PTC17SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC17SAFN Details Description
Related parts for PTC17SAFN
DUCT SLT HAL FREE WHT 3X4"X 6' datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.97A 6TSOP datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 580MA 375 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf