Sullins Connector Solutions PTC18SBCN
PTC18SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PTC18SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS
Datasheet Download
PTC18SBCN.pdf
Availability of PTC18SBCN
QUANTITY
PTC18SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC18SBCN
Internal Part NumberEIS-PTC18SBCN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC18SBCN
Related LinksPTC1, PTC18SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC18SBCN Details Description
Related parts for PTC18SBCN
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 2008 datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
TWEEZER ROUND BLUNT 112 3.94" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLAME RETARDANT 1/2" BLACK 75' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf