Sullins Connector Solutions PTC19SAEN
PTC19SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC19SAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS
Datasheet Download
PTC19SAEN.pdf
Availability of PTC19SAEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC19SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC19SAEN
Internal Part NumberEIS-PTC19SAEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC19SAEN
Related LinksPTC1, PTC19SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC19SAEN Details Description
Related parts for PTC19SAEN
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 40DIP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 6.4A 28 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK RED 36" datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf