Sullins Connector Solutions PTC23SAFN
PTC23SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PTC23SAFN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS
Datasheet Download
PTC23SAFN.pdf
Availability of PTC23SAFN
QUANTITY
PTC23SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC23SAFN
Internal Part NumberEIS-PTC23SAFN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC23SAFN
Related LinksPTC2, PTC23SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC23SAFN Details Description
Related parts for PTC23SAFN
IC 12-BIT D/A PARALLEL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
6130 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 2POS 7MM datasheet.pdf