Sullins Connector Solutions PTC23SFDN
PTC23SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PTC23SFDN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS
Datasheet Download
PTC23SFDN.pdf
Availability of PTC23SFDN
QUANTITY
PTC23SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC23SFDN
Internal Part NumberEIS-PTC23SFDN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions23
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC23SFDN
Related LinksPTC2, PTC23SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC23SFDN Details Description
Related parts for PTC23SFDN
RES 0.51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 32V 18.75A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
DIODE RECT 200V 10A TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AMP-TAB HSG 31 POS QUAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf