Sullins Connector Solutions PTC24SFEN
PTC24SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC24SFEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS
Datasheet Download
PTC24SFEN.pdf
Availability of PTC24SFEN
QUANTITY
PTC24SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC24SFEN
Internal Part NumberEIS-PTC24SFEN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC24SFEN
Related LinksPTC2, PTC24SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC24SFEN Details Description
Related parts for PTC24SFEN
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.8VC SMC datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
LED 22MM GREEN 12V WIRES datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf